اقدامات کمیته آب

اقداماتی که کمیته آب گروه جهادی حیدر کرار انجام داده است بشرح زیر است:

این کمیته به مسئولیت برادر مسعود مورموگوئی کارشناس ارشد و دانشجوی دکترای آب باهمکاری سازمان آب و فاضلاب روستایی استان سیستان وبلوچستان به فعالیت در سطح استان پرداخت که گزارش عملکرد زیر تنها گزارش عملکرد یک دوره سفر یک هفته ای می باشد و در صورت همکاری با این کمیته و برگزاری دور دوم سفر برادر مسعود مورموگویی گزارشی جامع تر ارائه خواهد شد، لازم به ذکر است اهمیت کمیتۀ آب می تواند به مراتب بیشتر از کمیته های دیگر باشد، اما به علت عدم وجود حساسیت این کمیته در سازمانهای ذیربط حمایت آنچنانی به عمل نمی آید، امید است در آینده مشکل آب در سیستان و بلوچستان توسط مسئولین استانی به عنوان مشکلی جدی بررسی و اقدام گردد.

ردیف نام مکان توضیحات
1 پلیس راه زاهدان- خاش آب خوبی دارد اگر چاه حفر شود.
2 محمد آباد خزنه، حاجی باران، قطار خنجک آب خوبی دارد اطراف راه آهن قطار، 1000 متر جلوتر از قطار خنجک، دست راست آب خوبی دارد، 3000 متر جلوتر از قطار خنجک نیز همین شرایط را دارد.
3 روستاهای الله آباد، مراد علی، جزء بخش کورین احیاء دو حلقه چاه و افزایش عمق و نصب تأسیسات پمپاژ جهت شرب روستا
4 دهستان سفید آبه منبع تأمین آب قناتی در فاصله 20 کیلو متری است. دبی 3 لیتر در ثانیه ، غیر بهداشتی بوده. ادامۀ حفر قنات و بهسازی قنات قدیمی.
5 روستای زه از توابع نیک شهر حفر چاه مناسب بوده فقط به عرض روزخانه بایستی پشته بزنند. در عمق 4 متری کف رودخانه
6 شهرستان سرباز بخش سرباز دهیاری کافه بلوچی 500 متر بعد از چاه بتنی که در حال حاضر حفر شده است، پیشنهاد احداث سد زیرزمینی بهترین راه تأمین آب شرب می باشد.
7 روستای دبگزان از توابع نیک شهر قنات دارد در مسیر رودخانه حفر شده است احتیاج به لایروبی دارد.
8 روستای چانف محل احداث چاه آب مناسب بوده و یک حلقه چاه آب دیگر 100 متر بالاتر بایستی حفر گردد. قبل از خط آسفالت کنار بند بتنی که برای جلو گیری از تخریب آسفالت حفر شده است.
9 روستای شهر یانچ امکان احداث چاه آب مناسب نبوده بایستی آن طرف پل احداث شود.
10 روستای رامک (دنگی شراتان) چاه جای مناسبی حفر شده است امّا خشک شده است جهت آبدار شدن در تنگ رودخانه سد بتنی و زیر رودخانه احداث شود.
11 منطقه کهن عیسی منطقه قنات دارد. اهالی اجازه نمی دهند چاه حفر شود قنات از رودخانه تغذیه می شود.
12 روستای هری دوک (هریدوک) نیک شهر بخش لاشار سه حلقه چاه توسط سازمان حفر شده است که اهالی روستا اجازه فعالیت نمی دهند چون نخلستان دارد و بر روی چاه های آنها تأثیر می گذارد.